(Dagbladet): Onsdag morgen startet Spesialenheten med å spille av et lydopptak hvor Gjermund Cappelen snakker med to polititjenestemenn mens han sitter i varetekt på Ila fengsel. Cappelen vet ikke selv at samtalen blir tatt opp på bånd.
Navnet «Eirik Jensen» nevnes ikke, men Cappelen sier til polititjenestemennene at de kan ringe hans kildefører i Oslo. Men de er ikke interessert i det. De vil ha «noe annet».
Og uten at navnet nevnes, begynner Cappelen å snakke om Eirik Jensen og det 20 år lange forholdet mellom dem.
Dette er starten på saken som nå går i Oslo tingrett. Jensen nekter straffskyld for korrupsjons- og narkotikatiltalen, og sier at kommunikasjonen og møtene mellom ham og Cappelen var et rent kilde-/informantforhold.
- Bare en løsning
I den første samtalen avtales det at de snart skal møtes igjen, og da sitter Cappelen i varetekt i Drammen. I dette opptaket utbroderer Cappelen det han mener kontakten med Eirik Jensen har gått ut på:
Jensen, som ikke nevnes med navn, var den offensive som maste etter penger etter at Cappelen hadde innført store laster hasj til Norge. Til gjengjeld skulle Jensen forhindre at Cappelen ble tatt.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger