Høyre-profil ut mot forbanna pensjonister

- De burde tenke på barnebarna

Høyres Heidi Nordby Lunde etterlyser generasjonssolidaritet fra pensjonistene som demonstrerte utenfor Stortinget.

FORBANNA: Dag Otto Øgle (75) er pensjonist og deltok på demonstrasjonen foran Stortinget. Video og reporter: Jørgen Gilbrant Vis mer
Hei, denne artikkelen er over ett år gammel og kan inneholde utdatert informasjon
Publisert

- De burde tenke mer på barnebarna, sier Nordby Lunde til Dagbladet.

Med parolen «Nå er det nok - vi fortjener bedre» markerte busslaster med sinte aktivister sin misnøye med pensjonistenes innteksutvikling foran Stortinget torsdag.

Arrangør var Pensjonistforbundet, under ledelse av den tidligere LO-kjempen Jan Davidsen.

- Vi vil ha den samme utviklingen og kjøpekraften som de yrkesaktive får, sa Davidsen i sin appell.

75 år gamle Dag Otto Øgle var blant de frammøtte. Med seg hadde han en plakat med følgende budskap: «Etablerte politikere gir faen i oss, da gir vi faen i dem og stemmer Pensjonistpartiet ved neste stortingsvalg».

- Du er forbanna du?

- Jeg er forbanna. Jeg er veldig forbanna. Min kjøpekraft går ned år etter år, sier Øgle.

Taper kjøpekraft

Flere år med realinntektsnedgang for pensjonistene blir i år etterfulgt av et rent nulloppgjør. Årsaken er at alderspensjonen siden 2011 er blitt underregulert med 0,75 prosent. Og fordi reguleringen av pensjonene i trygdeoppgjøret tar utgangspunkt i rammen fra lønnsoppgjøret og prisveksten krever sitt, blir det lite igjen til de eldste.

Les artikkelen gratis

Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer