GJØVIK (Dagbladet.no): - De har ikke bare kjørt slalåm her, de har kjørt utfor og bommet på alle portene. Det er helt utrolig. Jeg har ikke ord.
Slik beskrev drapsdømte Ronny Kjeldsen dommen han fikk i dag tidlig. Kjeldsen sa sin mening om dommerens vurdering av bevisene i en pause, med både de medtiltalte og hele pressenorge som tilskuere.
Dommer Helle Rolstad måtte avbryte 43-åringen ved to anledninger.
- Jeg forstår hva som blir sagt, men jeg er meget skuffet og stiller meg uforstående til dette, sa han. Han mener han er utsatt for et justismord.
Ronny Kjeldsen ble dømt til 18 år i fengsel for medvirkning i drapet på Jan Petter Aarstad.
Dumpet
Offeret ble dumpet i brønnen på Vollheim gård under en eller flere vaskemaskiner, gressklippere, traktorkjettinger, taketsin og søppel.
Det tok politiet to dager å tømme brønnen før de fant liket av Aarstad den 23. januar i fjor. Politiet mener han kan ha ligget der helt siden begynnelsen av november 2006.
Kjeldsen var tiltalt for å ha skaffet heroin som han blandet i en sprøyte. Denne sprøyten skulle brukes til å sette en overdose på Aarstad, men Kjeldsen har hele tiden nektet enhver befatning med drapet.
Han har tidligere forklart retten om sine healeregenskaper og hevdet også at han healet Aarstad.
Anker dommen
Tre av de dømte anker dommen i dag. Ankesaken er berammet til tidlig i november. Kjeldsen vil møte i Hamar tingrett når den saken starter.
Dette ble de dømt til:
• Berit Thorstensen: 21 års fengsel.•Knut Arne Thorstensen: 18 års forvaring med en minstetid på ti år.
• Ronny Kjeldsen: 18 års fengsel.
• Knut Keiko Kaasasul Rønningen: 17 års fengsel.
• Ole Kristian Bjørnsen: 19 års forvaring.
Under dagens domsavsigelse fulgte Kjeldsen hele tiden oppmerksomt med og tydelig markert sin misnøye ved å fiste på hodet og sukke.
Til slutt i retten måtte de tiltalte svare på om hvordan de stiller seg til forkynnelsen av dommen. De svarte på følgende måte:
Berit Thorstensen: Anker på alle punkter, også sivile krav.
Knut Arne Thorstensen: Betenkningstid
Ronny Kjeldsen: Fullstendig anke
Knut Keiko Kaasasul Rønningen: Anker på skyld og erstatningkrav
Ole Kristian Bjørnsen: Betenkningstid
Disse straffene ønsket aktor:
• Knut Arne Thorstensen: 18 års forvaring med en minstetid på ti år.• Berit Thorstensen: 21 års forvaring med en minstetid på ti år.
• Ronny Kjeldsen: 18 års fengsel.
• Knut Keiko Kaasasul Rønningen: 20 års fengsel (samledom).
• Ole Kristian Bjørnsen: 20 års forvaring med en minstetid på ti år.