Denne ordføreren vil ikke ha 100 000 mer i lønn

– Altfor høyt forslag, sier Båtsfjord-ordfører.

Hei, denne artikkelen er over ett år gammel og kan inneholde utdatert informasjon
Publisert
Sist oppdatert

(Dagbladet.no): I finnmarkskommunen Båtsfjord skal de endre ordførerlønna. Fram til nå har lønna vært regulert i forhold til rådmannens lønn, men det skal det bli en slutt på.

– Siden ordføreren er med og ansetter og fastsetter lønna til rådmannen, ble det slik at jeg også dermed indirekte fastsatte min egen lønn. Og det er jo ikke helt heldig, sier Båtsfjord-ordfører Frank Bakke Jensen til Dagbladet.no. 

Politikerne i kommunen ba derfor administrasjonen tidligere i år om å finne en ny løsning.

115 000 kroner i økte utgifter

Rådmannen i kommunen foreslo da at ordførerens godtgjørelse skulle ligge på 85 prosent av hva stortingsrepresentantene får. Det betyr 555 900 kroner i årslønn, noe som er 95 600 kroner mer enn hva ordførergodtgjørelsen i Båtsfjord ligger på i dag, melder avisa Finnmarken. 

Avisa skriver at hvis man i tillegg tar med pensjonsordningen, der arbeidsgiverandelen er på 20 prosent av godtgjørelsen, ville kommunens utgifter økt med 115 000 kroner.

Det vil ikke ordføreren være med på.

– Det er en altfor høy lønn. Jeg er sikker på at vi kommer fram til en mer edruelig ordning, sier han til Finnmarken.

For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn

Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.

Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer