Dette er Jagland

Hei, denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Thorbjørn Jagland, Buskerud

Utenrikskomiteen

Født 5.november 1950 i Drammen.

Gift. 2 barn.

Bosted; Lier.

Bakgrunn;

Exam. oceon.

Utredningssekretær i Arbeiderpartiet.

Konstituert partisekretær 1986-87.

Valgt partisekretær fra 28. mars 1987 til 8. november 1992.

Arbeiderpartiets leder fra 8. november 1992.

Statsminister fra 25. oktober 1996-17. oktober 1997.

Tidligere tillitsverv;

Medlem Buskerud fylkesting 1975-83.

Observatør ved FNs hovedforsamling høsten 1976.

Leder Arbeidernes ungdomsfylking (AUF) 1977-81.

Formann Det norske Arbeiderpartis (DNAs) internasjonale utvalg fra 1986.

Sekretær partiets nedrustningskomite fra 1982.

Sekretær for komiteen som utarbeidet DNAs arbeidsprogram for stortingsperioden 1986-89..

Medlem Sysselsettingsutvalget fra 1991 til funksjonen falt bort 28/8-92.

Leder Arbeiderpartiets gruppe i Stortinget fra 1993.

Parlamentarisk leder fra 1993.

Stortinget;

Representant nr. 1 for Buskerud 1993-97, 1993-97:

Medlem Odelstinget.

Medlem Utenrikskomiteen.

Medlem Den utvidede utenrikskomite.

Medlem Valgkomiteen.

Medlem Nordisk Råd 1993-94.

Medlem Delegasjonen til en fellesparlamentarikerkomité mellom Stortinget og Europaparlamentet

(Kilde: DNA)