||| (Dagbladet.no) Et underlig lys på himmelen sjokkerte beboere i Nord-Norge i morgentimene i dag.
Forsker ved Nordlysobservatoriet i Tromsø, Odd Erik Garcia, opplyser at lysfenomenet ikke kan være nordlys.
- Det er trolig en russisk rakett, sier Garcia.
Han forklarer at nordlys ikke oppfører seg på denne måten og at det vanligvis blir observert på kveldstid.- Ikke farlig- En del personer har sett en spiral med et blått lys etter seg. Dette skyldes troligat raketten roterer sterkt. Men dette er normalt og ikke farlig, beroliger Garcia.Lysstrålen som er observert etter "spiralen" er trolig gass, mener forskeren.
Han har undersøkt om det har vært rakettoppskyting fra Andøya eller fra Kiruna i Sverige, men det har det ikke. Siste mulighet er da Russland, mener Garcia.
- Raketten ser ut til å være stor, kanskje er det en øvelse av noe slag, sier Garcia.
Forsvaret undersøker sakenForsvaret er blitt gjort kjent med at dette kan være en rakett fra Russland.
- Foreløpig vet vi ikke hva dette er. Russland pleier å melde i fra om rakettoppskyting. Så vidt jeg vet har de ikke gjort det denne gangen, sier Vegard Finberg, oberstløyntnant og pressetalsmann i Forsvaret.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.