(Dagbladet): Vulkanen på øya Kadovar i Papua Ny-Guinea har plutselig, og svært overraskende for ekspertene, våknet til liv og begynt å spy ut aske, skriver The Guardian.
Vulkanens første utbrudd
Flere enn 500 innbyggere på den lille øya har blitt evakuert. Fram til vulkanen begynte å spy ut aske 5. januar, har man trodd at den ikke lenger var aktiv.
- For øyeblikket er det bare et konstant utslipp av aske, sier Cheyne O'Brien ved Darwin Volcanic Ash Advisory Centre.
Utbruddet er det første man vet om på Kadovar, skriver news.com.au.
Likevel spekulerer eksperter i at Kadovar kan ha vært en av de to «brennende øyene» omtalt i dagboka til den engelske piraten William Dampier på 1700-tallet.
Dampier kan ha dokumentert det siste utbruddet på Kadovar under en reise på jakt etter det mytiske kontinentet «Terra Australis», som man lenge antok måtte finnes rundt sørpolen og som figurerte på europeiske kart fra 1400- til 1700-tallet.
- Kritisk situasjon
Samtlige innbyggere skal ha kommet seg unna øya og ingen av dem skal heller være skadd som følge av den vulkanske aktiviteten. Mellom 50 og 60 prosent av øya skal være dekket av lava som følge av utbruddet.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger