(Dagbladet): Flybilder av Gardner Island, som nå heter Nikumaroro, tatt 15 måneder etter Amelia Earhart har dukket opp i en umerket boks i et museumsarkiv.
- På disse bildene så kan det finnes flere bevis på at det var en person strandet på øya, selv om han nok var død på dette tidspunktet. Vi kan kanskje også se flyvrak på stranda eller i revet, sier Ric Gillespie, leder ved The International Group for Historical Aircraft Recovery (Tighar), til Dagbladet.
- Fantastisk Tighar har i mange år jobbet med å finne ut hva som skjedde med Amelia Earhart, hennes navigatør Fred Noonan og flyet, som forsvant da de var på vei til Howland Island i et mislykkede forsøk på å fly jorda rundt i 1937.
Stiftelsen har konsentrert seg om den lille øya Nikumaroro i det vestlige Stillehavet. Tidligere har de blant annet funnet beinrester og sminkespeil på atollen som muligens kan knyttes til Earhart.
Gillespie beskriver funnet av bildene som fantastisk.
- Vi håper at bildene kan bidra til å gi et bedre forklaring på hva som egentlig skjedde med Amelia Earhart, forklarer han.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger