En mann i 30-åra fra Sør-Varanger i Finnmark satte seg lørdag 26. februar bak rattet etter å ha drukket to-tre store øl.
Det var lokalavisa iFinnmark som først omtalte dommen fra Østre Finnmark tingrett.
Slo ut på alkohol
Mannen forklarte overfor retten at han skulle kjøre til en bekjent, og at han hadde tatt den siste ølen om lag en time før kjøring.

Gråt hos legen - må betale 400 kroner
I stedet ble han stoppet av politiet, og bedt om å avlegge en utåndingsprøve.
Den slo ut.
Dermed bar det til politistasjonen for bevissikring. Ei ny prøve viste at mannen hadde 0,66 i promille da han kjørte bilen.
14 dagers betinget fengsel
Retten mener at det er skjerpende at siktede kjørte langs en offentlig vei, og at dette utgjorde et farepotensial. Derfor mener de at straffen i utgangspunktet ville medført 18 dagers betinget fengsel.
Fordi mannen har innrømmet forholdet, og saken blir behandlet som tilståelsesdom, fastsettes dommen i stedet på 14 dagers fengsel med to års prøvetid.

Funksjonshemmede Diana (76) angrepet av rotte
Straffutmålingen på ruskjøring ligger normalt sett på én og en halv månedslønn, noe som for mannen ville utgjort 168 000 kroner hvis man tok utgangspunkt i likningen for 2020.
120 000 i bot
Men det er brutto inntekt for tidspunktet da dommen faller som skal legges til grunn, landet tingretten på en noe lavere sum.
Mannen er derfor dømt til å betale 120 000 kroner.

Taket ble revet av under flygingen
Han må også klare seg uten førerkort i 12 måneder, og er nødt til å avlegge full førerprøve om han vil tilbake bak rattet.
Mannen har vedtatt dommen, går det fram av rettspapirene.