FINNSNES (Dagbladet): Politiet har fortsatt ikke gjennomført en formell identifisering av drapsofferet etter at en kvinnen ble funnet drept på Finnsnes mandag. Politiet vil derfor ikke frigi navnet hennes ennå.
- Politiet har all grunn til å tro at avdøde er eier av boligen, men det har vist seg vanskeligere enn først antatt å fastslå en sikker identifisering av avdøde, opplyser politiet i en pressemelding onsdag formiddag.
- For syk
En 21 år gammel kvinne er siktet for drapet. Hun fremstilles for varetektsfengsling klokka 15 i dag. Ifølge hennes forsvarer, advokat Ulf Egil Hansen, er kvinnen for syk til å møte i retten. Advokaten sier det er på det rene at klienten fra før er psykiatrisk pasient.

Forsvarer: Mener drapssiktet 21-åring er for syk til å møte i retten
- Hun er en meget syk kvinne, understreker han.
Politiets påtaleleder Marie Lygre opplyser til Dagbladet at fengslingsmøtet vil foregå i Nord-Troms tingrett, som planlagt.
- Siktede møter trolig ikke, sier hun til Dagbladet.
Et alternativ til vanlig fengslingsmøte er såkalt kontorforretning, der tingrettsdommeren alene avgjør fengslingsspørsmålet uten partenes medvirkning. Men dette krever skriftlig samtykke fra den siktede, og det er ikke aktuelt, opplyser Lygre.
- Siktede har ikke samtykkekompetanse for å gjøre kontorforretning mulig. Så lenge hun ikke har det, blir det holdt et vanlig rettsmøte med partene til stede, men uten henne, sier politiadvokaten.
Funnet i bolig
Det var mandag ettermiddag politiet tok seg inn i eneboligen til kvinnen i 80-åra på Øyjorda. De lette etter 21-åringen, som skal ha stukket av fra en annen bolig i nabolaget etter at en trusselsituasjon var meldt derfra; ifølge Dagbladets opplysninger bar kvinnen kniv.
I huset fant de begge kvinnene, men kvinnen politiet mener er beboeren var drept. Den unge kvinnen ble pågrepet på stedet og etter hvert innlagt på Åsgård psykiatriske sykehus i Tromsø under politibevoktning.
