(Dagbladet): Mildvær og nedbør kommer innover Vestlandet fredag kveld og fører til vanskelige kjøreforhold fredag og lørdag. Statsmeteorologen Geir Ottar Fagerlid har en oppfordring til folk som skal over fjellet i Sør-Norge: - Dra så fort som mulig!

- Lavtrykket i Norskehavet tar med seg en mild og fuktig luft inn mot Vestlandet. Vi forventer mye nedbør, opp mot 100 millimeter på 24 timer, Fagerlid til Dagbladet.
- Vanskelig å komme seg hjem
Han sier at nedbøren hovedsakelig kommer som regn, men at det kan bli snø i starten og slutten av perioden.
- Det blir vanskelige kjøreforhold og hvis du skal over fjellet i Sør-Norge kan det blir vanskelig å komme seg hjem, sier Fagerlid.
På Sør- og Østlandet er det ventet sterk kuling og snøbyger, samt vind enkelte steder. Tykk tåke kan føre til isete veier, og i indre strøk vil nedbøren bli til snøbyger, skriver NTB.
Haukelifjell brøytestasjons vaktleder Olav Stana mener reisende i Telemark bør reise enten med en gang eller etter julaften.
- Jeg ville reist med en gang. Ellers ville jeg ventet til lillejulaften, grytidlig på dagen. Fra midnatt og utover er det meldt varmegrader og regn. Hvis prognosene slår til, så har vi ikke kolonnekjøring når det regner, sier Stana til NRK.

Meteorologisk institutt overvåker situasjonen, som kan utvikle seg til ekstremvær. Også meteorologene hos Storm Geo advarer mot voldsomt uvær.
- Det kan bli ekstremvær, men uansett hva man kaller det blir det skikkelig uvær, sier Mariann Aabrekk, meteorolog hos Storm Geo.
Hun advarer mot underkjølt regn og nullføre.
- Fronten som kommer innover Vestlandet har med mye mild luft og det er ventet at nedbøren også kommer som regn i høyfjellet. Lørdag kveld kommer kulden og da blir det glatt.
Verst i vest
Været ser ut til å bli verst på Vestlandet, og i Nord-Norge blir det kaldere og mer stabilt.
I Midt-Norge er det ventet regnbyger langs kysten, samt snøbyger i indre og høytliggende strøk. Møre og Romsdal kan få mildere luft, men regn i lavlandet tidlig på julaften.
- I Nord-Norge må folk belage seg på en god del snømåking de kommende dagene. Hovedbudskapet er at Nord-Norge stort sett vil få en hvit jul, sier vakthavende meteorolog i Nord-Norge, Erik Samuelsen til NTB.
- Det er typisk jula. Uværet kommer, uten at jeg har noen forklaring på hvorfor, sier Fagerlid.