Det populære julemarkedet i den britiske byen Nottingham måtte stenges ned lørdag ettermiddag etter at hundrevis av mennesker ser ut til å bryte reglene for sosial distansering.
Storbritannia er det verst rammet landet i Europa. Den andre søndagen i advent var det registrert 61.245 døde personer i Storbritannia som følge av corona.

Politiet grep inn da det samlet seg altfor mange mennesker, svært mange uten munnbind, for å handle på julemarkedet. Dette skjedde dagen etter at England åpnet opp for litt mykere coronaregler, etter at landet i lengre tid ha vært nedlåst.
Gleden ble imidlertid av det kortvarige slaget.

Flere bilder som deles i sosiale medier, viser en store folkemengder samlet på Old Market Square lørdag ettermiddag. Fra bildene å dømme, er det hundrevis av mennesker som tilsynelatende brøt reglene ved å være for nær hverandre.
Skarp kritikk
Festen fortsatte utover kvelden og natta, og de lokale myndighetene i Nottingham må tåle skarp kritikk for at de tillot julemarkedet å åpne mens puber og barer må holde stengt, ifølge avisa The Mirror.
Søndag meldte Mellors-gruppen, som organiserer jule arrangementet i Nottingham, at markedet er midlertidig stengt.
Stor etterspørsel
De uttaler i en pressemelding at de vil stenge julemarkedet midlertidig.
– Etterspørselen etter et sentrumstilbud var langt høyere enn normalt, og vi føler at dette er den mest hensiktsmessige veien videre. Dette vil tillate oss å overvåke trafikken i sentrum i dag, og sikre at våre aktiviteter tilpasses innbyggerne og lokale bedrifter på en passende måte, skriver de i pressemeldinga.

Politiet var til stede og måtte flere ganger bryte opp store ansamlinger av folk inne på markedet for forsøksvis prøve å overholde smittevernreglene.
– Jeg var i utkanten av markedet fordi det var så ekstremt mange mennesker samlet uten munnbind som definitivt ikke overholdt tometers regelen. Jeg var veldig ukomfortabel med å være der, så jeg dro hjem etter fem minutter, sier Luke Brown til Sky News.
Avgjørelsen kommer etter at politiet ble tvunget til å spre en annen store folkemengden som hadde samlet seg utenfor varemagasinet Harrods i London lørdag ettermiddag.
Fire arrestert
Hundrevis av unge mennesker prøvde å gå inn i det eksklusive varehuset Harrods, og forårsaket kaos ved å samle seg i gatene utenfor. Gruppen besto av hundrevis av unge mennesker som ikke hadde på seg munnbind og helt åpenbart ikke overholdt smittevernreglene.
Politiet ble bedt om å gripe inn like etter klokka 13.00, og fire personer ble arrestert for Covid-regelbrudd. Folkemassen løste seg opp, men bare for en lite stund.
Bilder fra gatene rundt Harrods viser store folkemengder samlet rundt 17.30-tiden, og engelske aviser skriver om festkledde mennesker som hygget seg i går kveld den første helga etter opphevelsen av de landsomfattende smitteverntsrestriksjonene.