Får ikke ut gruvearbeiderne

Vet ikke om de lever eller er døde.

Hei, denne artikkelen er over ett år gammel og kan inneholde utdatert informasjon
Publisert
Sist oppdatert

(Dagbladet.no): De seks arbeiderne som er innestengt i en gruve  i USA, kan tidligst graves ut i løpet av ei uke. Og fremdeles vet ingen om de er live.

De seks ble innestengt i en kullmine i Utah tidlig mandag morgen, og ingen har siden fått kontakt med dem. I dag ble det klart at så godt som alle muligheter for å redde ut mennene er ødelagt av aktivitet i berggrunnen.

– Det finnes ingen mulighet til at vi ved hjelp av redningsforsøk under bakken kan nå gruvearbeiderne på minst ei uke, sier Robert Murray, leder av Murray Energy, morselskapet til gruveoperatøren til cnn.com.

- Vi er tilbake der vi startet.

Kommer ikke frem

Det er drillet to hull fra overflaten i håp om å få kontakt med de innestengte gruvearbeiderne og gi dem lys og mat. Redningsmannskapet skal være sikre på hvor mennene er, men det vil ta flere dager å nå fram til dem.

Innen 48 til 72 timer håper man å finne eksakt hvor de seks er, men det vil ta mye lengre tid å nå dem.

– Jeg forlater ikke denne gruva før mennene er reddet, døde eller levende, sier Murray til CNN.

For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn

Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.

Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer