- Flyet kan ha mistet værradaren og fløyet rett inn i et stormsenter

Lynnedslaget kan være årsaken til flystyrt, tror flyeksperter.

Hei, denne artikkelen er over ett år gammel og kan inneholde utdatert informasjon
Publisert
Sist oppdatert

||| (Dagbladet.no): Strømsvikten om bord Airbus 330-200 kan skyldes et lynnedslag, tror flygesjef Tomas Hesthammer i Norwegian.

Hesthammer uttalte til Dagbladet.no tidligere i dag på generelt grunnlag at moderne passasjerfly er konstruert slik at de skal tåle lynnedslag uten at vitale systemer blir slått ut.

Etter å ha satt seg inn i saken i ettermiddag, har han nå en annen teori.

Tre nordmenn savnetFlight AF447 var på vei fra Rio de Janeiro til Paris med 228 mennesker om bord.

Omkring klokka 04 i natt i norsk tid, fire timer etter at det tok av, meldte cockpiten at de hadde flydd inn i kraftig turbulens og tordenvær. Alt tyder på at flyet har styrtet i Atlanterhavet.

Tre norske menn er blant de savnede, bekrefter Utenriksdepartementet i ettermiddag.

Kripos bekrefter at to av mennene var fra Hordaland og én fra Oslo.

Det var passasjerer fra en lang rekke land om bord.

Brasil og Frankrike er verst rammet, med henholdsvis 80 og 73 savnede ifølge den første opptellingen.

Brasilianske myndigheter opplyste på flyplassen i Rio at det i tillegg var passasjerer fra Tyskland, Italia, USA, Kina, Ungarn, Spania, Storbritannia, Marokko, Irland, Angola, Argentina, Belgia, Island, Polen, Romania, Russland, Slovakia, Tyrkia, Filippinene, Sveits og Sverige.

For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn

Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.

Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer