FN-sjefen advarer om «ufattelige klimalidelser»

De politiske lederne må bli enige om en global klimaavtale, sier Ki-moon.

NY AVTALE MÅ PÅ PLASS:FNs toppsjef Ban Ki-moon kom med svært dystre advarsler om hva som vil skje med jorden hvis ikke verdens ledere greier å bli enige om en ny klimaavtale, med blant annet langt lavere utslippsgrenser. Foto: REUTERS/SCANPIX
NY AVTALE MÅ PÅ PLASS:FNs toppsjef Ban Ki-moon kom med svært dystre advarsler om hva som vil skje med jorden hvis ikke verdens ledere greier å bli enige om en ny klimaavtale, med blant annet langt lavere utslippsgrenser. Foto: REUTERS/SCANPIX Vis mer
Hei, denne artikkelen er over ett år gammel og kan inneholde utdatert informasjon

Menneskeheten kan bli utsatt for ufattelige lidelser, hvis de politiske lederne ikke blir enige om en global klimaavtale.

Klimatoppmøtet i København i desember blir avgjørende, sier FNs toppsjef.

Generalsekretær Ban Ki-moon sa i Sør-Korea i dag at en fiasko i København kan få katastrofale følger.

Jorda risikerer da flere og mer intense tørker, nye oversvømmelser og andre naturkatastrofer, framholdt han.

- På veien fram mot København-møtet i desember må vi legge til rette for en klimaavtale som sikrer vår felles framtid. Vi har muligheten til å endre kurs, og vi må gjøre det nå, sa Ban på et miljømøte i den sørkoreanske byen Incheon.

Han oppfordret industrilandene til å gå i spissen ved å forplikte seg til å kutte utslippene av drivhusgasser til mellom 25 og 40 prosent under 1990-nivå.

Samtidig bør disse nasjonene gi fattigere land teknisk og økonomisk støtte til utslippskutt.

Utviklingslandene må på sin side innføre målbare tiltak for å bidra til kuttene, fortsatte generalsekretæren.

Gjensidig tillit mellom fattige og rike land er en absolutt forutsetning for at arbeidet skal lykkes, framholdt Ban Ki-moon.

Les artikkelen gratis

Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer