Fredag tilsidesatte USAs øverste domstol, høyesteretten, Roe vs. Wade-kjennelsen som siden 1973 har sikret kvinners rett til selvbestemt abort i landet.
Dermed er det opp til delstatene å bestemme hvordan de vil forholde seg til retten – og flere har allerede varslet at de nå vil innføre forbud mot abort.
Bare minutter etter at den nye kjennelsen kom, innførte for eksempel Missouri abortnekt.

USAs høyesterett fjerner abortretten
- Det absolutt mest personlige
Avgjørelsen får en tidligere president og demokratiske toppolitikere til å rase.
- Høyesterett har i dag ikke bare reversert nærmere 50 år med presedens, den har også henvist den absolutt mest personlige beslutningen noen kan ta, til politikere og ideologers forgodtbefinnende, skriver Barack Obama.
USAs kongressleder Nancy Pelsi sier at tidligere president Donald Trump, republikanernes senatsleder Mitch McConnell og hele det republikanske partiet nå har sørget for at USAs kvinner har mindre frihet enn deres mødre hadde.
AOC: - Folk vil dø
Den profilerte demokraten Alexandria Ocasio-Cortez, også kjent som AOC, mener at abortforbud ikke vil føre til færre aborter, men bare gjøre dem farligere.
- Å tilsidesette Roe vs. Wade-kjennelsen og forby abort vil ikke føre til at folk slutter med det. Det vil bare gjøre dem farligere, spesielt for fattige. Folk vil dø på grunn av denne avgjørelsen. Vi vil aldri gi opp kampen for å få abortrettighetene tilbake i USA, skriver hun.
Også i Norge er reaksjonene kraftige. Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) kaller avgjørelsen et «alvorlig tilbakeskritt for kvinners rettigheter». Hans partifelle, helseminister Ingvild Kjerkol, går ett steg lenger og kaller det et «historisk tilbakeskritt».
- Nå fratas amerikanske kvinner retten til å bestemme over egen kropp og eget liv, og abortdebatten hardner til i et land som fra før er veldig polarisert. Det er en utvikling som bekymrer meg, sier hun til Dagbladet.

Jubler
På den annen side jubler republikanere. For Trump mener det er helt rett at den føderale kjennelsen fjernes, og at beslutningen nå faller i hendene på delstatene.
- Det er der ansvaret skal ligge, sier han til Fox News.
For han er dette å regne som en stor seier, siden han selv har vært svært delaktig i utviklingen. I sin presidentperiode fikk han velge hele tre dommere til høyesterett og dermed endret maktbalansen totalt.
Det er disse som nå har skrevet om loven.

- Jeg tror dette vil fungere for alle, sier han.
Texas-guvernør Greg Abbott mener også kjennelsen er korrekt. Han har nå erklært 24. juni som en fridag, i hyllest for avgjørelsen.
- Roe vs. Wade er blitt henvist til historiens skraphaug, skriver tidligere visepresident Mike Pence på Twitter.
Han sier at «livet har vunnet».