Bjørn-Freddy Georgsen er en rutinert vogntogsjåfør på veiene langs Helgelandskysten og langt utover det.
Men makan til vindkrefter som han opplevde i sammenstøtet med ekstremværet Frank torsdag ettermiddag, har han ikke ikke vært ute for.
Tatt av vinden
- Det føltes som jeg lettet i sakte film. Så bikket vogntoget over, sier Georgsen til NRK Nordland etter skrekkopplevelsen ved 14-tiden mens han venter på bergingsbil.
For vogntoget med grønnsaker og frukt i lasten ble regelrett tatt av vinden og landet på siden i en bakke opp mot Liafjelltunnelen i Lurøy kommune.
- Jeg har aldri opplevd noe lignende, og ble skjelven da jeg landet, sier han til NRK. Han slapp fra lufteturen uten skader.
Vinden fra ekstremværet Frank er målt opp mot 50 meter pr. sekund i ettermiddag nord i Helgeland.
Opp mot 180 km/t
Den mest ekstreme vindstyrke på den meteorologiske, klassiske Beauforts skala, er orkan. Den starter på 32,7 meter/sekund, som tilsvarer 118 kilometer i timen. 50 meter pr. sekund vind tilsvarer 180 km i timen.
Vogntogsjåfør Bjørn-Freddy Georgsen skulle fra Mo i Rana til Bodø med frukt og grønt. Under normale trafikkforhold er det 230 kilometer vei.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger