(Dagbladet): Er Antarktis det nye Sør-Afrika - eller det nye Klondyke?
Det er tvilsomt, i hvert fall fram til reglene for utvinning av naturressurser i Antarktis kan endres i 2041. Men nå er det funnet spor etter det som trolig er diamanter i Antarktis.
Britiske forskere i Antarktis har nemlig funnet kimberlitt, en bergart som ofte inneholder diamant, og som anses som et av de sikreste tegnene på at det finnes diamant i et bergområde - og som sågar har fått navnet sitt etter diamantbyen Kimberley i Sør-Afrika.
Forskere ved British Antarctic Survey fant tre tilfeller av kimberlitt ved Mount Meredith-fjellet i Prince Charles-fjellene nordøst i Antarktis.
Viktig funn Kimberlitt-funn har tidligere bevist enorme diamantforekomster nettopp i Sør-Afrika, i tillegg til i Sibir og Australia. Den australske geologen doktor Gregory Yaxley, som førte nyheten i pennen i tidsskriftet Nature Communications, sier at det aldri tidligere er funnet kimberlitt i Antarktis.
- Funnet er viktig, sier doktor Teal Riley ved British Antarctic Survey.
- Det er en viktig faktor at det er snakk om gruppe 1-kimberlitt, siden dette er bergarten der det er mest sannsynlig at det finnes diamanter. Men selv blant gruppe 1-kimberlitt er det fortsatt bare ti prosent som kan resultere i noe som kan gi en levedyktig omsetning. Det er fortsatt langt fram til diamantgruvedrift i Antarktis, sier Riley til BBC.
- Det er egentlig ikke overraskende at det er kimberlitt i Antarktis. Vi var bare heldige som fant det, sier doktor Robert Larter, en kollega av Riley ved British Antarctic Survey.
«Frustrerende» Financial Times (bak betalingsmur) omtaler funnet som «frustrerende» - all den tid Antarktis består av 99 prosent is, som i enkelte områder er 3-4 kilometer tykk.
Naturen og naturressursene i Antarktis er også beskyttet av Antarktistraktaten, som eksplisitt sier at ingenting kan utvinnes fra berggrunnen for kommersiell bruk. Dette punktet skal vurderes på nytt i 2041.
Dermed vil eventuelle eventyrlystne gruveselskaper få en ytterst krevende oppgave hvis de vil ha fatt i den sørligste forekomsten av det som i århundrer har vært en av verdens mest yndede handelsvarer - men som også har en blodig historie.
Forskerne er likevel ikke i tvil om at funnet av det som trolig tilsier diamanter i Antarktis er viktig.
