AstraZeneca- og Janssen-vaksinen bør ikke brukes i coronavaksinasjonsprogrammet, anbefaler regjeringens ekspertutvalg mandag.
Det ble klart klokka 10.00, da helse- og omsorgsminister Bent Høie (H) mottok rapporten, som er utarbeidet av lege Lars Vorlands ekspertutvalg.
Samtidig fraråder FHI at Janssen-vaksinen benyttes i det aktive vaksinasjonsprogrammet. De har tidligere anbefalt at AstraZeneca-vaksinen tas ut av programmet.
- Jeg skal ikke gå inn på årsaken, for det er allerede godt kjent. Det er selvfølgelig på grunn av de svært alvorlige bivirkningene som har vært, sa Vorland.
Vorland forteller at mye har endret seg mens utvalget har jobbet. Blant er det varslet økte leveranser av mRNA-vaksiner, og intervallet mellom første og andre dose er forlenget.
- Det betyr at de over 18 vil kunne få første vaksinedose tidligere enn først beregnet, sier han.
Vorland sier det er mindre dokumentasjon knyttet til Janssen-vaksinen enn AstraZeneca, men sier det er rimelig å anta at det kan finnes underrapportering knyttet til Janssen.
Vil prioritere unge
Utvalget anbefales generelt at gruppen 18 til 25 år prioriteres i vaksinekøen.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger