Allerede søndag slår imidlertid helligdagsfreden inn fra svenskegrensen til og med Vest-Agder.
Dermed blir det ett døgns pause allerede etter 16 timers hummerfiske i fylkene fra Østfold til Vest-Agder.
Alt ettersom hvor i landet man bor kan hummer fanges fram til enten slutten av november eller ut året.
Fredet flere steder
På kyststrekningen fra svenskegrensen til og med Sogn og Fjordane er det tillatt å fange hummer fra 1. oktober klokken 8.00 til og med 30. november. For resten av landet er fisketiden fra 1. oktober klokken 8.00 til og med 31. desember.
I tillegg til begrensningene for fisket i helger, er flere områder i Sør-Norge fredet for hummerfiske. Nye fredningsområder fra i år er Bolærne, Sandø, Stauper og i Hardanger, opplyser Fiskeridirektoratet.
Hummer med utvendig rogn er fredet hele året, og felles minstemål er 25 centimeter.
Hummerfisket blir kontrollert av fartøyer fra både Kystvakten og politiet, samt oppsynsfartøy fra Fiskeridirektoratet.
Beslagla ulovlige teiner
Ifølge Fædrelandsvennen ble det beslaglagt 118 teiner og ruser under en aksjon mot ulovlige fiskeredskaper i Agder og Rogaland tirsdag og onsdag denne uka.
- I Lillesand ble det gjort 29 beslag fordelt på 18 ulike posisjoner. Dette regner vi som et ganske stort beslag. I Tvedestrand og Arendal ble det eksempelvis gjort totalt ni beslag, sier politioverbetjent Torvild Selås, miljøkoordinator ved Felles Operativ Enhet i Agder politidistrikt.
(NTB)