(Dagbladet): Dersom du skal besøke England i nærmeste framtid, bør du ta en ekstra titt dersom du kommer i besittelse av en 5-pundseddel.
En kunstner ved navn Graham Short har nemlig inngravert et bittelite bilde av forfatter Jane Austen, sammen med et sitat fra samme kvinne.
Det er fire sedler som nå er tilbake i sirkulasjon etter at Short brukte to uker på hver av bildene. Kunstverket kan kun ses i et spesielt lys.
- Så fort jeg så de nye 5-pundseddelen tenkte jeg: «Ville det ikke vært fint om jeg kunne inngravere noe på den?» sier Short til Birmingham Mail.
Hedrer forfatter
Short er en av verdens mest anerkjente i sitt yrke, som består av å produsere kunst i miniatyr-format.
Han valgte å bruke Jane Austen fordi det neste år er 200 år siden forfatteren døde. Bildet hennes vil også pryde den nye britiske 10-pundseddelen.
Verdifullt
Short vet ikke hvor mye det nye verket hans vil være verdt, men forteller at noe liknende ble solgt for 50 000 pund (rundt 528 000 norske kroner).
Det er med andre ord verdt å se en ekstra gang om du har en 5-pundseddel i lommeboka.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger