SVALBARD (Dagbladet.no): Som resten av verden opplever også Svalbard økning i bensinprisen. Det norske samfunnet i Longyearbyen er fremdeles unntatt avgifter og moms og derfor er det fortsatt mulig å fylle bensin for under tiern per liter. Prisen ligger i skrivende stund på 7, 65 kroner for en liter bensin.
Det er bare en bensinstasjon på øya og bak disken jobber Ragnhild Solbakk.
- Folk reagerer på prisøkningen, men det skulle bare mangle, sier Solbakk som har vært bosatt på Svalbard i sju år.
På grunn av øyas isolerte beliggenhet er forbruksvarer som mat dyrere enn på fastlandet.
- Det eneste som er billig her er det som er usunt, forteller Solbakk og sikter til prisene på sprit og tobakk som er billigere enn det Tax-free butikken på Gardermoen kan by på.
Torstein Nilsen kommer kjørende inn på Statoil-stasjonen. Han forteller at han kjører omtrent 5000 kilometer i året.
- Det begynner å bli dyrt nok nå, sier Nilsen som også har båt og scooter.
Han mener bensinprisen på øya har steget med 2 kroner literen de siste to årene og legger skylda på den rød/grønne regjeringa.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger