Prosjektet er kontroversielt blant annet fordi man vil bruke giftstoffet cyanid for å utvinne gull og sølv fra gruvene.
Enorme mengder cyanid.
Ifølge Euronews må det brukes 12000 tonn cyanid årlig for å utvinne gullet fra det som er europas største gullåre i fjellkjeden Karpatene. I tillegg må fire fjelltopper og tre landsbyer vike.
I potten ligger 3600 jobber, og gull med en verdi på 20 milliarder dollar (120 milliarder kroner).
Gruvene er planlagt i området Rosia Montana. Der har det vært gruvedrift siden romertiden. Den statseide gruvedriften, som var av beskjedent omfang, stanset i 2006, forut for Romanias inntreden i EU.
Nå vil det kanadiske gruveselskapet Gabriel Resources sette i gang et gruveprosjekt av enorm skala på den fattige rumenske landsbygda.
De fire foreslåtte åpne gruvene skal etter planen måle tilsammen mer enn åtte kilometer i diameter. Arrene i landskapet vil synes fra verdensrommet, skriver Al Jazeera.
314 tonn gull Det kanadiske selskapet skal etter planen skal stå for utvinningen av det rumenske gullet. De rumenske myndighetene eier 20 prosent av prosjektet, som har navnet Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) og det kanadiske selskapet 80 prosent.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger