- Avisene her nede fraråder folk å være ute. Det er nesten ingen lokale å se i gatene. De er kanskje smarte nok til å holde seg inne.
Det sier 35-åringen Kristoffer Skei som er på ferie sammen med sin kone Sara Oxaal. Turen har gått til Alicante i Spania.
- Planen er å være her et par uker, sier han til Dagbladet.

- Ille
Spørsmålet er hvor lenge Skei orker å bli, når det flommer av farevarsler om hetebølgen som herjer over Sør-Spania.
- De siste dagene har det vært så ille at vi har holdt oss inne på de varmeste tidene, sier 35-åringen.
Alicante er hardt rammet av ekstrem været, og det er meldt hele 35 grader flere dager denne uka. Flere varmerekorder forventes å bli slått.
- Det trenger ikke bli noe varmere nå. Nå er det rett over 33 grader, sier Skei.

Opprettet spesialvarsler
Spanske meteorologer har sendt ut flere farevarsler før hetebølgen inntraff.
Nå har de tatt steget lenger, og opprettet spesialvarsler for hetebølgen.
- Oppdatert spesialvarsel: Temperaturene vil bli svært høye de neste dagene i store områder av landet, skriver Spanias meteorologiske byrå, (AEMET), på Twitter.
Meteorologene er ikke alene om å hive ut advarsler til de som befinner seg i Spania.

200 tilfluktsrom med en behagelig temperatur kan finnes spredd utover landet. Flere lokalaviser kommer også med råd om å søke vekk fra sola.
Vi som sitter i Norge, i alle fall i sør, er kanskje sjalu på varmen her vi står i styrtregn.
Det er det bare å legge fra seg, for Spanias varme blir nå omtalt som helsefarlig av myndighetene.

Venter styrtregn i Sør-Norge
- Blir ikke nedkjølt
Skei sier de sitter inne mye mer enn vanlig, men at det ikke har påvirket planene stort.
- Det går i mye aircondition, vann og solkrem, sier han til Dagbladet.
Og en dukkert i bassenget hjelper heller ikke stort.
- Vi prøver å kjøle oss ned i ved å bade masse i bassenget, men vannet er blitt så varmt der også så man blir ikke direkte avkjølt, sier han lattermildt.
Et annet problem Skei hevder kommer som følge av været, er den allmennkjente folkeplagen: Myggen.
- Luftfuktigheten er mye høyere, noe som trekker til seg ekstreme mengder mygg. Kan tro de koser seg nå, sier han.