FOLKEVEKST: Grafen viser oversikt over fødselsoverskudd, nettoinnvandring og folkevekst fra 1951-2016. Foto: Fra SSB.no
FOLKEVEKST: Grafen viser oversikt over fødselsoverskudd, nettoinnvandring og folkevekst fra 1951-2016. Foto: Fra SSB.noVis mer

Befolkningsvekst:

I 2016 hadde Norge den svakeste folkeveksten på ti år. Færre jobber får deler av skylda

Man regner med at folketallet i Norge økte med 43 368 mennesker i løpet av 2016.

Hei, denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

(Dagbladet): Det er andre året på rad at folkeveksten går ned. Tall fra Statistisk sentralbyrå (SSB) viser at veksten ikke har vært så svak siden 2006.

I 2006 var folkeveksten på 40 915, mens beregnet folkevekst for 2016 er 43 368.
Perioden 2007-2015 hadde varierende folkevekst på 56-65 000 personer i året.

- Fødsler og innvandring gir økt tall, dødsfall og utvandring gir minus, forklarer Nico Keilman, professor ved det økonomiske institutt ved Universitetet i Oslo

Det var en oppgang i folkevekst som begynte etter utvidelsen av EU med nye medlemsland fra Sentral- og Øst-Europa tidlig på 2000-tallet. Veksten begynte å falle da det gikk dårligere med økonomien i Norge, rundt 2011-2012.

Utvandring av arbeidsinnvandrere
- Fødselsoverskuddet svinger litt, men er ikke særlig mye lavere de siste 5-10 år. Nedgangen og det lavet nivået i år og i fjor må komme fra nettoinnvandring, sier Keilman.

De tre første kvartalene av 2016 sammenlignet med tilsvarende for 2015 viser at det er litt lavere innvandring og litt høyere utvandring.

- Jeg tipper at det er arbeidsinnvandringen som gjorde forskjellen, sier Keilman.

- Polakker og baltere som kom til Norge i 2012-2013 kan være eksempler på utvandrende arbeidsinnvandrere. Også folk som jobbet på Vestlandet kan ha dratt utenlands, det er jo dårlige tider der, sier han.

Asylsøkere
- Jeg tror ikke dette har noen konsekvenser. Det er ikke noe annerledes enn det jeg har sett de siste tiår - befolkningsveksten går litt i bølger. Det går opp og ned, fort og sakte. Og nå er vi i en slik periode med litt saktere befolkningsvekst, sier Keilman.

Asylsøkere som ikke har fått oppholdstillatelse er ikke registrerte som bosatte, og er derfor heller ikke med i statistikken.

- At asylsøkere ikke er med i statistikken gjør ikke at tallene er misvisende, men man skal være forsiktig når man tolker tallene, sier Keilman.

Noen av dem som kom fra Syria i fjor og i 2015 venter muligens fortsatt på å få oppholdstillatelse.

- Selv om de er i landet fysisk, så kan det hende de ikke blir registrert før i år, sier han.

Beregnet folkevekst og folkemengde 2016. Hele landet og de ti største kommunene.

Dei ti største kommunaneFolkemengde 1. januar. Endelege talBerekna folkevekstBerekna folkemengde 31. desemberBerekna folkevekst. Prosent
Hele landet52139854336852573530,8
Oslo65839082636666531,3
Bergen2773919702783610,3
Trondheim18735330961904491,7
Stavanger1326443241329680,2
Bærum12234816321239801,3
Kristiansand88447768892150,9
Fredrikstad789671152801191,5
Sandnes74820674754940,9
Tromsø734801009744891,4
Drammen67895516684110,8
Kilde: Statistisk sentralbyrå