(Dagbladet.no): Klokka 09.30 i dag møtte Islamsk Råd i Norge (IRN) utenriksminister Jonas Gahr Støre. Organisasjonen la konkrete forslag på bordet til utenriksministeren.
- Vi kan bruke våre kontakter i den muslimske verden, blant annet imaner, arabiske medier og arabiske diplomater til å forklare det norske synet på muhammed-tegningene. Men dette kan vi ikke gjøre uten å ha norske myndigheter i ryggen, sier Mohammed Hamdan, leder av IRN. Med seg på møtet hadde han Senaid Kobilica, leder for bosniske imamer og nestleder i IRN, og Mehboob-ur-Rehman, leder av imamkomiteen i IRN.
Er døråpnere
Utenriksminister Støre var svært takknemlig for at IRN tok initiativet til møtet.
- Det har kommet konstruktive forslag som vi nå skal sette oss ned å vurdere. IRN har kontakter med miljøer jeg verken har kunnskap eller tilgang til. De har åpnet nye dører for å spre det norske synet, sier Støre, som mener norske muslimer utgjør en ubrukt ressurs i norsk utenrikspolitikk.
- Vi vet hvordan vi kan snakke med muslimer i utlandet, sier Hamdan.
I dag samler millioner av muslimer seg til fredagsbønn. Islamsk Råd i Norge maner norske imamer til å ikke hisse opp stemmningen.
- Vi har bedt imanene om enten å legge saken død, eller å roe ned muslimske ungdom som nå føler uro og frustrasjon, sier Hamdan.
Utenriksminister Støre bruktet møtet med IRN til nok en gang å presisere regjeringens syn på de omstridte muhammed-tegningene.

- Også en regjering har ytringsfrihet, og den bruker vi til å beklage det som har skjedd, sier han.
Fryker forverring
Støre mener truslene fra muslimske opprører får for stor oppmerksomhet.
- For hver trussel kommer det en storm av henvendelser fra toneangivende miljø som peker i andre retninger.
Samtidig påpeker han at truslene tas svært alvorlig.
- Vi følger situasjonen fra time til time og vi har sendet ut en skjerpet sikkerhetsinstruks til våre ambassader i de mest utsatte områdene.
IRN-lederen frykter at situasjonen skal tilspisse seg enda mer.
- Jeg tror det vil bli sterkere reaksjoner enn det vi har sett hittil, sier han.