ARENDAL (Dagbladet): Espen Barth Eide (Ap) var statssekretær i Utenriksdepartementet under 9/11, da Afghanistan ble utpekt av USA som arnested for internasjonal terrorisme.
Gjennom hele den rødgrønne regjeringsperioden fra 2005 til 2013 var han sentral som enten statssekretær i Forsvarsdepartementet og Utenriksdepartementet - eller minister.
Ti norske soldater ble drept i tjeneste i landet fra 2004 til 2011. Få norske politikere har vært mer involvert gjennom disse årene enn nettopp Barth Eide.
Men kort tid etter at Vesten trakk seg ut, er nå Taliban tilbake og har tatt over kontrollen i landet.
- Beviselig ikke virket
- Har dette vært 20 bortkastede år?
- Det er i hvert fall veldig feil å svare nei på det spørsmålet. Jeg tror vi skal være ærlige på at dette ikke gikk i nærheten av sånn vi hadde håpt. Det er riktig at vi var med å tvinge al-Qaida ut av Afghanistan og fikk gjort noe med Afghanistan som arnested for internasjonal terrorisme. Det lyktes, i hvert fall i forhold til al Qaida og den internasjonale terrorismen, sier Espen Barth Eide, som i dag er energi- og miljøpolitisk talsperson i Arbeiderpartiet.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger