TOKYO (Dagbladet): - Det har vært tøft, veldig tøft, sier Ingrid Martinussen (32) rolig og behersket, men tydelig preget av tre uker på ei lita glattcelle.
Masterstudenten møtte tirsdag ettermiddag japansk tid Dagbladet og de norske TV-kanalene NRK og TV 2 i Tokyo.
Etter å ha fått pustet litt ut, ser Ingrid ned i bakken og sier:
- Det har ikke vært så veldig menneskelige omstendigheter på ei celle uten noen ting.
«Et tomt rom»
- Jeg ble plassert på ei celle, et helt tomt rom. Der har jeg sittet. Det var bare et helt tomt rom med en fengselsdør. Jeg fikk inn en madrass og sengetøy når jeg skulle sove, men ellers var det tomt.
Hun er klar og tydelig på at all ventingen på glattcella har tæret på, og at det har vært tre svært vanskelige uker for henne.
- Det har vært mye venting og lite å finne på. Jeg fikk tilgang til noen bøker, men de var japanske.
På spørsmål om hun har blitt fysisk mishandlet, avviser hun det.
- Men det har vært tøft, veldig tøft. Jeg vil ikke si at jeg har blitt tatt så godt vare på, sier Ingrid.
Løslatt
Noen få timer tidligere hadde Ingrid Martinussen blitt hentet ut fra glattcella, hun hadde da sittet innelåst i 20 dager, før hun tirsdag formiddag japansk tid ble løslatt.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger