En vennlig eldre mann åpnet døra til leiligheten på Østerbro i København da Dagbladet ringte på i går formiddag.
Flemming Sørensen (69) var korrespondent i Bonn for Jyllandsposten i 18 år fra 1963. Samtidig var han aktiv agent for den østtyske etterretningstjenesten Stasi.
Etterforskes
Han er en av dem som hyppigst blir nevnt ved spekulasjoner om hvem som eventuelt måtte ha narret - eller overtalt - Viksveen til å gå i tjeneste for DDR-regimet. Politiet i København etterforsker nå den tidligere ungkommunistens rolle som spion fra han ble vervet i 1959 og til nerver og alkohol fikk ham til å hoppe av i 1979.
I 1983 ble Sørensen arrestert og varetektsfengslet i ni måneder i Tyskland, før han ble stilt for retten og tiltalt for spionasje for DDR. Men da aktor til slutt trakk saken, endte det hele med frifinnelse. Forsvarets Efterretningstjeneste i Danmark skal ha spilt en aktiv rolle for å få ham av kroken.
- Jeg arbeidet jo for begge sider, flirer Sørensen i dag. Mer vil han ikke si om sin tid som dobbeltagent.
Vervet ikke
- Jeg vervet aldri spioner for Stasi. Når Ekstra Bladet og andre organer påstår det, kan jeg ikke annet enn å avvise det som rene løgnhistorier.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger