New York Times har de siste dagene meldt at amerikansk etterretning bistår ukrainerne med angrep på stadig mer høyprofilerte russiske mål.
Torsdag meldte den amerikanske storavisa at amerikansk etterretning hjalp det ukrainske militæret å lokalisere den russiske krysseren Moskva.
Skipet ble regnet som flaggskipet i den russiske marines flåte i Svartehavet, og sank som følge av et ukrainsk missilangrep i april.
Offiserer drept
Onsdag meldte samme avis at amerikansk etterretning har hjulpet ukrainske styrker å drepe flere russiske offiserer i felt.
Den amerikanske storavisa siterer høytstående amerikanske tjenestepersoner anonymt på begge tilfellene, og informasjonen er ikke bekreftet av navngitte kilder.
Tom Røseth, førsteamanuensis og hovedlærer i etterretning ved Forsvarets høgskole, er ikke overrasket over rapporten om at amerikansk etterretning blir brukt til å lokalisere russiske offiserer.
- Dette er normal bruk av etterretning. Det er ikke veldig ofte at denne typen informasjon blir delt med land utenfor Nato, men det er ikke unikt. Det som er spesielt her er omfanget, og at det gjøres i sanntid, sier han.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger