Kan tjene fett på krisepakken

Banksjefer og meglere med bonusbasert lønn.

Hei, denne artikkelen er over ett år gammel og kan inneholde utdatert informasjon

Banksjefer og meglere med bonusbasert lønn kan tjene gode penger på regjeringens krisepakke for bankene.

Det mener førsteamanuensis Iver Bragelien ved Norges Handelshøyskole (NHH):

- Bonusene kan øke når finansmarkedet kommer i gang igjen, og det er nettopp det redningspakken er ment å gjøre, sier han til Dagsavisen.

DnB NOR-sjef Rune Bjerke 4,2 millioner kroner i lønn. I tillegg hadde han en beregnet fordel av naturalytelser på 258.000 kroner. Pensjonsordningen hans kostet 2,9 millioner kroner, og han fikk 1,2 millioner i bonus, ifølge selskapets årsrapport.

Resten av konsernledelsen delte i tillegg en bonuspott på 13,5 millioner kroner.

Hvor store bonuser toppsjefene kan vente seg for 2008, ville bankens styreleder Anne Carine Tanum ikke snakke om med Dagsavisen tirsdag.

Statsminister Jens Stoltenberg (Ap) vil ikke pålegge banker som mottar hjelp over krisepakken, om å avstå fra å gi sine toppsjefer bonus, men sa følgende til NRK tirsdag kveld:

- Den pakken vi legger fram fører til at renta går ned. Så må banklederne vise moderasjon. Det er det minste vi kan kreve av dem.

For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn

Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.

Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer