I den svenske universitetsbyen Uppsala kjenner jenter på en stor utrygghet når de beveger seg utendørs i bysentrum, skriver Expressen.
Bare 19 prosent av jentene føler seg trygge i byen, ifølge en undersøkelse foretatt av Region Uppsala, gjengitt i avisa Upsala Nya Tidning.
Dette er en kraftig nedgang fra 2013, da 45 prosent svarte at de følte seg trygge, ifølge avisa, som har en artikkelserie om utviklingen.
Befalsjef i Uppsala-politiet, Daniel Larsson, sier at jenter opplever å bli tafset på i byen:
- Unge ensomme menn som står i grupper har forandret gatebildet betydelig. De antaster jenter, tafser, hvisker, tar dem på rumpa og kommer med kommentarer, sier han ifølge Expressen.

- Kan ikke bevege seg fritt
Partileder for svenske Kristdemokraterna (KD), Ebba Busch Thor, er født og oppvokst i byen, og brukte artikkelen fra Upsala Nya Tidning som utgangspunkt for en debattartikkel i Aftonbladet i forbindelse med den internasjonale kvinnedagen.

Nigel Farage hevder joggere i Sverige trenger politieskorte grunnet innvandring
«Først av alt må spørsmålet om kvinners utrygghet håndteres, og den er akutt. I min egen hjemby, Uppsala, er fire av fem videregående-jenter redde når de er utendørs i byen. Redselen kommer i stor grad som følge av trakassering fra ulike grupper med unge menn som beveger seg utendørs - ofte nyankomne fra deler av verden der det ikke forventes at kvinner kan bevege seg fritt», skriver KD-lederen og fortsetter:
«Situasjonen har forverret seg så mye at kommunens ungdomstjeneste har blitt nødt til å oppfordre jentene til å ikke bevege seg utendørs alene - ikke en gang midt på dagen».
- Tatt ut av sammenheng
Ebba Busch Thor har ifølge Expressen fått kritikk for utsagnet, både av meningsmotstandere og av sosialtjenesten i Uppsala, som mener hun har plukket sitater ut av sin sammenheng.
Rådmannen i kommunen sier at det ikke stemmer at de har rådet jentene om å ikke bevege seg utendørs alene.
Pressetalsperson Lisa Sannervik ved Uppsala-politiet sier de ikke kommenterer gjengmedlemmenes bakgrunn.
- Det har vært indikasjoner på at man opplever byen som utrygg, sier hun til Expressen.
