||| Da tildelingen av Nobels fredspris til president Barack Obama ble kjent, kastet filmskaper Michael Moore seg på lasset av utenlandske kommentatorer som ristet på hodet, lo og ga Nobelkomiteen det glatte lag.
- Gratulerer, men nå må du gjøre deg fortjent til den, sa Moore fredag.
Lyttet til konaDet var før han hadde snakket med kona. Det har han nå gjort, og angrer ordene som falt.
- Jeg leste over hva jeg hadde skrevet. Og jeg lyttet alt for lenge i går på høyresidens hatmaskin som gjorde hva den kunne for å slenge dritt på Obamas store dag. Gjorde jeg - og andre på venstresiden - det samme, spør Moore.
Konklusjonen på hans retoriske spørsmål er åpenbart et «ja».- La oss feire hva folk i andre deler av verden feirer, at USA nå har en mentalt frisk og smart mann i Det hvite hus., en mann som virkelig ønsker fred i verden for sine to døtre, sier Moore.
- Fortjener minst en fredspris- Mange har de siste dagene (meg selv inkludert) furtet: «Hva har han gjort for å fortjene denne prisen?» Hva med dette: Det faktum at han ble valgt til president er grunn god nok til at han fortjener å være mottaker av årets fredspris, sier Moore.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger