Beslutningsforum for nye metoder besluttet mandag at kreftmedisinen pembrolizumab kan tas i bruk ved norske sykehus, melder TV 2.
Behandlingen har vært godkjent for bruk her i landet, men myndighetene har ment den var for dyr. Stadig flere pasienter har betalt behandlingen selv, eller har fått kostnadene dekket via privat helseforsikring.
På møtet i Beslutningsforum mandag, kom de fire direktørene for helseregionene fram til at medisinen kan godkjennes.
Pasienter med ikke-småcellet lungekreft kan i gjennomsnitt forlenge livet med seks måneder.
Kreftforeningen har skrevet mer om immunterapi her.
Dagens Medisin skrev i mai at fire av ti levde tre år etter de startet med denne medisinen.
Odd Terje Brustugun, overlege ved lungekreftenheten på Oslo universitetssykehus (OUS) er fornøyd med avgjørelsen.
– Dette var veldig gledelige nyheter, dette er det mange pasienter som har ventet på, sier han til Dagens Medisin i dag.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger