Avtalen om alternativ kollektivtransport til Gardermoen ble underskrevet allerede i februar og fornyet av Samferdselsdepartementet seinest for tre uker siden. Hvis NSB svikter, og togtransporten skjærer seg, har myndighetene sikret at ikke hele transportsystemet til hovedflyplassen bryter sammen.
- Ingen skal være nødt til å kjøre bil til flyplassen fordi de ikke kan reise kollektivt. Vi innfører plassgaranti fra dag én, sier administrerende direktør Erling Sæther i NorWay Bussekspress A/S.
Svar neste uke
Seinest om en uke, onsdag 17. juni, må NorWay Bussekspress ha svar fra departementet på om de skal starte oppbyggingen av den ekstraordinære busstransporten.
- Dersom departementet avlyser avtalen etter denne datoen, må de dekke planleggingskostnadene. Det vil si mellom 700000 og 800000 kroner, sier Sæther.
- Planene for alternativ transport er klare, men vi avventer informasjon fra styremøtet i NSB før vi tar nye avgjørelser, sier prosjektdirektør Steinar Killi i Samferdselsdepartementet til Dagbladet.
Flere selskaper
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger