Søndag omkom en person og ni ble skadd da berg-og-dal-banen «Jetline» sporet av i fornøyelsesparken Gröna Lund i Stockholm.
Det var en 35 år gammel kvinne som døde i ulykken. Hun var på besøk i fornøyelsesparken sammen med sin søster og barn i familien, skriver Expressen.
I 11.30-tida satte søstrene seg i den klassiske berg-og-dal-banen «Jetline», som har vært i parken siden 1988.

Berg-og-dal-bane har sporet av
- Sporet av
Under turen sporet den fremre delen av toget av, i en høyde på mellom seks og åtte meter, ifølge Expressens opplysninger.
Hvorfor toget sporet av, er foreløpig uklart.
- Den fremre delen av toget har blitt hengende på skrå, og toget har stoppet veldig, veldig raskt når dette skjer, sier Gröna Lund-sjef Jan Eriksson.
Den 35 år gamle kvinnen døde i ulykken, og hennes søster ble alvorlig skadd, ifølge Expressens opplysninger.
Det var flere vitner til hendelsen.
Barna som var med kvinnene sto igjen på bakken da ulykken inntraff, skriver Expressen.

- Høyt oppe
Berg-og-dalbanen Jetline ble tatt i bruk i 1988, er 30 meter høy og 800 meter lang. Hastigheten på vognene kommer opp i 90 kilometer i timen.
Til Aftonbladet beskriver Yasin Chaudry, som vitnet hendelsen, at han så folk vippe ut av vogna.
- Vi skulle kjøre karusell da det skjedde. Det var ganske høyt oppe da det skjedde. Det begynte å lage mye lyd, og så begynte plutselig hjulene å gå av. Så veltet en person ut, og så en annen, sier han til Aftonbladet.
Han beskriver at en tredje person veltet ut av vogna, men at vedkommende klarte å ta tak i en bjelke i fallet.
- Det var mange som skrek, sier han til avisa.
- En sorgens dag
Fornøyelsesparken ble evakuert etter ulykken, som søndag kveld skrev at parken vil holdes stengt i minst ei uke mens dødsulykken etterforskes.
- I dag er en sorgens dag, sa Gröna Lund-sjef Jan Eriksson på en pressekonferanse i går.
Som følge av ulykken på Gröna Lund har flere andre fornøyelsesparker i Sverige stengt sine berg-og-dal-baner.
Årsaken er at disse parkene har attraksjoner som er bygd av samme produsent som Jetline på Gröna Lund.

- Samme leverandør
Dyreparken i Kristiansand forteller til DinSide at de har en ny attraksjon, som ennå ikke er åpnet for publikum, fra samme leverandør som berg-og-dal-banen Jetline som sporet av i Gröna Lund i Stockholm søndag.
- Det er et tårn som heiser folk opp og ned. Denne installasjonen er ennå ikke åpent for gjester. Vi følger saken og er i tett dialog med leverandør, sier markedsdirektør Anniken Bjørnstad Schjøtt til DinSide.
Administrerende direktør Bjørn Solli i Tusenfryd sier til NTB at ulykken ikke medfører noen økt bekymring for sikkerheten i deres park.
- Når det gjelder den tragiske ulykken i Sverige, så er det for tidlig å si noe om årsakssammenheng, men Tusenfryd har ingen innretninger i parken fra samme leverandør som var tilknyttet denne ulykken, sier Solli.