London

George W. Bush lyktes ikke med å forklare hvorfor irakere mishandles i Abu Ghraib-fengselet i Bagdad.

Hei, denne artikkelen er over ett år gammel og kan inneholde utdatert informasjon
Publisert
Sist oppdatert

Samtidig dukket det opp et nytt bilde av et mishandlet lik fra fengselet.

- Jeg har bare et spørsmål: Hvem er ansvarlig for den amerikanske hæren? Hvem er skyldig? sier Saaid Ahmed, på AQ Café i Lille Arabia i Edgware Street i London sentrum.

Kurderen drikker kaffe med landsmenn, og de er alle enige om at den amerikanske presidenten er en taper, og at han ikke er til å stole på.

- Har ødelagt Irak

- Han er en løgner. Han har ødelagt Irak, sier Saaid Ahmed.

- Tror dere på Bush når han sier at de skyldige skal bli tatt?

- Nei, selvsagt ikke. Hvem kan tro på en mann som Bush? spør Khalid Ahmed.

Kurderen er tilhenger av organisasjonen Ansar al-Islam, som mulla Krekar ledet. Organisasjonen skal stå bak flere tilfeller av terror i Nord-Irak, og bak terrorplanene mot NATO-toppmøtet i Istanbul i juni.

- Banditter

- Bush sa at torturen ikke er representativ for det Amerika han kjenner. Er det representativt for det USA dere kjenner?

- Ja, selvsagt er det det. USA kom til Irak som banditter. De er bare interessert i oljen, sier Saaid Ahmed.

Les artikkelen gratis

Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer