Fredag ble Sevastopol på den russisk-okkuperte Krim-halvøya rammet av et ukrainsk missilangrep.
Videoer fra stedet viser svart røyk som stiger opp fra bygningen som huser hovedkvarteret til den russiske svartehavsflåten.
Lørdag morgen opplyser Mikhail Razvozjajev, den russisk-innsatte guvernøren på Krim, at det skal ha vært nye eksplosjoner nord i Sevastopol, melder NTB.

- Putin må være rasende
Ifølge Ukraina skal den russiske admiralen Viktor Sokolov, sjef for svartehavsflåten, være blant de drepte i fredagens angrep.
- Det er alltid vanskelig å få bekreftet, men basert på erfaring er det mange høytstående offiserer til stede i et hovedkvarter. Det er åpenbart at også sjefen for svartehavsflåten har kontor i bygningen. Så er spørsmålet om han var på kontoret eller ikke, sier Arne Bård Dalhaug, tidligere generalløytnant i Forsvaret, til Dagbladet.
- Påstanden om at Sokolov skal være blant de drepte, kan meget vel være riktig. Som en generell antakelse må vi tro at en del høytstående offiserer er drept i angrepet, fortsetter han.

Sender signaler
Fredagens angrep føyer seg inn i rekken av flere, liknende angrep den siste tida. Det har vekket oppmerksomhet blant de russiske militærbloggerne.
«En russisk blogger klaget over russiske myndigheters manglende evne til å kontrollere spredningen av ukrainsk informasjon om konsekvensene av angrepet, og andre bloggere kritiserte russiske myndigheter og det russiske militæret for ikke å ha gjengjeldt angrepet tilstrekkelig», heter det i den daglige Ukraina-rapporten fra den amerikanske tenketanken Institute for the Study of War (ISW).

Forsvarstopper skal være drept
Dalhaug mener at Krim-angrepene sender signaler om at Ukraina er på offensiven i krigen.
- Ikke bare på bakken, men også på andre måter. Det er en forlengelse av det vi har sett de siste månedene. Zelenskyj (Ukrainas president, journ.anm.) har sagt at russerne skal få merke at krigen kommer også til dem. Det har de fått oppdage nå, sier han.

Britisk «supermissil»
Angrepene på Krim-halvøya er dessuten så omfattende at det er umulig for russiske myndigheter å skjule dem, poengterer Dalhaug.
- Zelenskyj har gitt uttrykk for at det skal være risiko forbundet med å bo i ulovlig okkuperte områder på Krim. Dette må skape panikk i befolkningen. Ikke bare har Russland mislyktes med å stanse angrepene, de har også eskalert, sier den tidligere generalløytnanten.
- Hvordan blir dette oppfattet i Russland?
- Militærbloggerne er allerede i sving, og mener at dette understreker det de har hevdet lenge: At det russiske militæret er inkompetent, svarer Dalhaug.

Ifølge Sky News skal ukrainske kampfly ha tatt i bruk det britiske «supermissilet» Storm Shadow for å gjennomføre det siste angrepet mot Sevastopol.
Det ønsket ikke Kyrylo Budanov, sjef for Ukrainas militære etterretning, å kommentere overfor den amerikanske kringkasteren Voice of America.

Panikk på Krim - Ukraina strammer grepet
- Mer blind enn før
Dersom det viser seg å stemme at Ukraina tok i bruk Storm Shadow, er det en vending i kampene om Krim-halvøya, mener Dalhaug.
- Det som er nytt her er at ukrainske fly har vært i stand til å omgå russisk luftvern. Selv om det skulle dreie seg om Storm Shadow, må det likevel flys et stykke, sier han.
Tidligere i september tok ukrainske spesialstyrker kontroll over flere oljeplattformer nord i Svartehavet - de såkalte Bojko-tårnene. Ifølge Ukraina har russerne brukt plattformene til militære formål, blant annet i form av utplassering av radarsystemer.

- Etter at Ukraina overtok disse oljeplattformene, har det redusert russernes muligheter til å overvåke luftrommet over Svartehavet. De er mer blind enn før. Jeg vil tro at ukrainerne har sendt ut fly i en slik blindsone og skutt av gårde Storm Shadow-missiler, sier Dalhaug.
Tror ikke på Russland
Det russiske forsvarsdepartementet har bekreftet at hovedkvarteret til svartehavsflåten ble angrepet, skriver The Kyiv Independent. Samtidig har de hevdet at de skjøt ned fem missiler.
Det tror ikke Dalhaug noe på.
- Det hevder de alltid. Dersom det var Storm Shadow-missiler som ble benyttet, tror jeg ikke at de har skutt ned noe som helst. Det er svært vanskelig, sier han.