- Det er helt vanvittig, sier Une Bastholm, Miljøpartiet De Grønnes (MDG) toppkandidat i Oslo, og nasjonal talsperson for partiet.
Hun har lest Dagbladets artikler om banker og eiere som tjener milliarder på det raskt voksende markedet for forbrukslån - både rendyrkede forbrukslånsbanker som Bank Norwegian, Komplett Bank og ya Bank, men også etablerte «fullskala-banker» som DNB og Gjensidige Bank.
- Dette er søkkrike menn i slips og i sin beste alder, som tjener seg enda mer søkkrike på fattige alenemødre som ikke greier å betale husleia. Det er en helt uholdbar situasjon, sier Bastholm.
- Roper varsko
Både MDG, SV og Arbeiderpartiet vil nå skjerpe tiltakene for å få bukt med veksten i lån med skyhøye renter.
- De skor seg på andres ulykke og håver inn blodrente, sier Une Bastholm.
Hun kaller veksten i forbrukslån for «eksplosiv». På 12 måneder fram til april i år økte slike lån med hele 17 prosent, mens husholdningenes totalgjeld økte med 6,7 prosent.
- Flere økonomer roper varsko. Selv om regjeringen har gjort noen innstramminger det siste året og har et gjeldsregister på høring, er det ikke nok, sier Bastholm, som mener at to ting mangler:
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger