2023 starter litt roligere enn fjoråret sluttet, ifølge meteorolog Terje Alsvik Walløe i Meteorologisk institutt.
- Så det er fremdeles mye glatte veier, men generelt rolige forhold i Sør-Norge, med lite nedbør, sier Walløe til Dagbladet.
Ruskete i nord
Det kan likevel komme litt nedbør på Sørlandet søndag, i form av snø og sludd.
- Det vil muligens komme i Agder, kystområdene og litt innover landet, sier han.
Men om vi drar lenger nordover, vil det være mer vær.
- Det er fortsatt litt mer ruskete vær i nord enn i sør, men også der er det roligere på årets første dag, sier meteorologen.

Flykter til «hundehotell»: - Skjelver som et aspeløv
Vinterlig uke
Han mener hele Norge går inn i mer «vinterlige utsikter».
- Det skal bli en ganske kald uke, med lite nedbør i starten. Men på onsdag vil det komme litt snø i Agder og Telemark - og kanskje helt opp mot Oslo, sier Walløe og fortsetter:
- Det er da Sørlandet som ligger mest utsatt til for nedbøren. De før snø og det kan bli ganske rufsete.

I Rogaland vil det også kunne komme litt nedbør, men da mest i form av sludd, siden temperaturen vil ligge litt over null.
- Men hvordan er vinterværet i Norge? Er det mye snø i landet?
- I Nord- og Midt-Norge er det en god del snø, slik det pleier å være når vi nå er i januar. I Oslo er det bare et tynt lag med snø og islag. Men om vi ser hele landet under ett, er det ganske normale snøforhold, sier Walløe og legger til:
- Snøen ligger ikke på Vestlandet, men så er det heller ikke så vanlig at det er snø i byer som Bergen og Stavanger.

Få siste nytt!
Last ned APPEN her!