Beslaget av barneporno hjemme hos 44-åringen er det største som er gjort i Norge.
44-åringen lastet også ned barneporno i store mengder som han utvekslet i stor stil med likesinnede i såkalte samtalegrupper.
Denne pedofilisaken er et av flere eksempler på at barnepornografi produseres i stor stil her i landet.
Etter at Høyesterett i forrige uke avslo å behandle mannens anke, må 44-åringen fra Nord-Troms sone en dom på to og et halvt års fengsel.
Hadde omsorgen
I tillegg til distribusjon, spredning og oppbevaring av barneporno ble 44-åringen dømt for utuktig omgang med barn under 14 år. Mannen misbrukte ei seks år gammel jente, datteren til en kvinne han hadde et forhold til. Overgrepene varte i ca. seks måneder og ble oppdaget i tre år seinere, i 1997, da jenta ble henvist til barne- og ungdomspsykiatrisk poliklinikk på hjemstedet. Slik ble hele saken rullet opp.
Pornobildene av de russiske småjentene fra barnehjemmet i Murmansk fylke ble tatt mens 44-åringen ennå var gift med en russisk kvinne. Ekteparet kom i kontakt med barnehjemmet fordi de hadde arbeidet med hjelpesendinger til Russland.
I jula i 1995 ble to av barnehjemsbarna med til Norge for å feire jul.
Utuktige bilder
Ifølge dommen måtte de russiske jentene, åtte- ni år gamle, posere nakne i utfordrende stillinger, blant annet med sprikende bein og blottede kjønnsorganer, mens 44-åringen fotograferte. Retten slår fast at dette er skjedd under skjerpende omstendigheter, fordi det var snakk om barnehjemsbarn som han og ektefellen hadde besøk av og omsorgen for.