En 96 år gammel kvinne som jobbet som sekretær i en konsentrasjonsleir i det tyske naziregimet under annen verdenskrig, måtte tirsdag møte i retten i Tyskland.
Hun er tiltalt for medvirkning til drapene på 11 412 fanger, samt medvirkning til forsøk på drap i 18 tilfeller, skriver The Guardian.
Rømte fra eldrehjemmet
Kvinnen skulle egentlig møte i retten i slutten av september, men hun møtte ikke opp. Det viste seg at kvinnen hadde rømt fra eldrehjemmet hun bodde i Hamburg.
Kvinnen skal ha tatt en taxi, og dratt i retning av en T-banestasjon.
Få timer seinere ble hun imidlertid pågrepet og satt i arresten i fem dager, før hun fikk en elektronisk fotlenke.
Ungdomsdomstol
Fordi hun var 18 år da hun begynte å jobbe i Stuffhof konsentrasjonsleir i det naziokkuperte Polen, går saken hennes for retten i en domstol for mindreårige.
Ifølge Reuters jobbet kvinnen i konsentrasjonsleiren fra 1943 til 1945. Mellom 1939 og 1945 døde minst 65 000 mennesker i leiren, i hovedsak på grunn av gasskamrene, sult og sykdom.
Da rettssaken begynte tirsdag denne uka, ble kvinnen dyttet inn i retten i rullestol. Hun hadde trukket et silkeskjerf over hodet, hadde på seg solbriller og en ansiktsmaske for å skjule fjeset sitt.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger