En nederlandsk kajakkpadler fikk hardt tiltrengt hjelp etter å ha ringt og sendt ut nødpeiler søndag ettermiddag. Da helikopteret kom, hadde han ligget i sjøen i to timer.
Han befant seg da to nautiske mil fra land, utenfor Moskenes i Lofoten. Der hadde kajakken gått rundt.
- Mannen greide å ta kontakt med politiet per mobiltelefon mens han lå i sjøen. Men det var ikke lett å få så mye fornuftig ut av samtalen, derfor greide ikke politiet å finne ut hvor han var, sier vaktleder Ørjan Delbekk i Hovedredningssentralen Nord-Norge til NTB.
Mannen hadde også med seg en liten nødpeilesender som han fikk brukt. Hovedredningssentralen mottok signaler rundt klokka 14.30. Til slutt greide altså et redningshelikopter å finne mannen, som heldigvis hadde overlevingsdrakt på seg.
- Han var noe nedkjølt, men ellers i fin form, sier Delbekk.
(NTB)