Oppdaget «ultramassivt» svart hull

- En ekstremt spennende oppdagelse.

SORT HULL: En kunstners framstilling av et svart hull i Melkeveien. Foto: Handout / ESA/HUBBLE / AFP)
SORT HULL: En kunstners framstilling av et svart hull i Melkeveien. Foto: Handout / ESA/HUBBLE / AFP) Vis mer
Publisert
Sist oppdatert

Det svarte hullet skal være et av de største som noen gang har blitt oppdaget, skriver forskerteamet ved Durham University som har gjort oppdagelsen.

De har publisert sine funn i tidsskriftet Royal Astronomical Society og forklarer at det svarte hullet har en masse på 30 milliarder ganger solas masse. En størrelse som astronomer sjelden ser, skriver CNN.

- Det er øvre grensen for hvor store vi tror svarte hull teoretisk kan være, så det er en ekstremt spennende oppdagelse, sier studiens hovedforfatter James Nightingale ved Durham University i Storbritannia.

Et sort hull er et område i verdensrommet hvor gravitasjonskreftene er så sterke at ikke noe kan unnslippe, selv ikke lys, ifølge Store norske leksikon.

Nightingale og resten av hans team har brukt en teknikk som kalles for gravitasjonslinser og det er første gang et sort hull er funnet ved hjelp av denne metoden.

Metoden gjør det mulig for astronomene oppdage langt flere inaktive og «ultramassive» svarte hull enn tidligere antatt.

I tillegg har forskerne brukt datasimuleringer og bilder tatt av Hubble-teleskopet for å bekrefte størrelsen.

Les artikkelen gratis

Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.

Gå til innlogging med

Vi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.

Vi bryr oss om ditt personvern

Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger

Les mer