(Dagbladet.no): I Aserbajdsjans hovedstad, Baku, marsjerte tusenvis i en fredlig protest mot det omfattende valgfusket i søndagens parliamentsvalg.
Det sittende partiet YAP vant valget, men valgobservatører kritiserer dem for valgfusk.
En av opposisjonslederne, Sardar Jalaloglu, i det demokratiske partiet, gir myndighetene en sjanse til å rette opp feilene, og krever omvalg.
- Hvis folkets vilje ikke blir oppfylt, vil vi gå ut på gata med krav om myndighetenes avgang, lovet han folkemengdene ifølge CNN.
Rundt 15.000 mennesker var samlet i hovedstadens gater, mange av dem med orange flagg, for å mireferere til den «orange revolusjonene» i Ukraina, som førte president Viktor Jusjtsjenko til makten.
På plakatene deres stod det blant annet skrevet «Fritt valg!» og «Slutt å bytte vårt demokrati mot olje».
Folket var lovet et fritt og rettferdig valg, og føler seg lurt. De hevder de vil fortsette å demonstrere til søndagens valg blir annullert.
President Ilham Alijev tillot opposisjonen å holde en tretimers demonstrasjon i Baku. Hundrevis av opprørspoliti sto klare, men demonstrasjonen fikk et fredelig utfall.
