17. februar 2022 fikk Petra Persson og samboeren Johnny fra Kiruna i Nord-Sverige en liten gutt.
Paret ønsket å gi den lille babyen et annerledes og uvanlig navn - noe som ikke så mange andre heter.
Valget falt derfor på Punk Winter Harry.
- Vi synes Punk er et fint navn. I tillegg er samboeren min punker, og vi synes punken står for bra ting: det å tørre å være seg selv. Det er et bra navn med et sterkt budskap, sier Persson til Dagbladet.
Men det synes ikke det svenske Skatteverket.
- Forstår ikke hvorfor
Drøye to måneder etter at Persson registrerte sønnen med fornavnet Punk, kom avslaget fra styresmakten.
- Vi forstår ikke hvorfor de tok den beslutningen. Vi skjønner at «punk» betyr noe negativt på engelsk, men ikke på svensk - og vi bor jo i Sverige, sier 33-åringen, og legger til:
- Vi har kalt ham Punk i tre måneder nå, så det ville blitt veldig rart å plutselig måtte endre det.
Persson forteller at hun har funnet én annen person i Sverige med «Punk» som fornavn.
- Jeg ga beskjed om det, men fikk til svar at det ikke vil påvirke avgjørelsen. Personen kan ha fått navnet før den nye navneloven trådte i kraft, sier Persson.
Les artikkelen gratis
Logg inn for å lese eldre artikler. Det koster ingenting, gir deg tilgang til arkivet vårt og sikrer deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker informasjonskapsler (cookies) og dine data til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger