En 16 år gammel somalisk gutt ble livstruende skadd. Politiet mistenker at det ikke var helt tilfeldig at skyteepisoden skjedde 18. juli - på Quislings fødselsdag. Det er kjent at dagen markeres av nynazister.
- Vi har merket oss dette, og politiet har tenkt i de retninger. Men vi holder alle muligheter åpne, det er for tidlig å antyde noen konkrete motiv, sier politiinspektør Einar Aas i Asker og Bærum politidistrikt til Dagbladet.
- Var skytingen tilfeldig?
- Skytingen var nok ikke rettet direkte mot gutten, men den var direkte rettet mot asylmottaket, sier Aas.
Den 16 år gamle gutten svever mellom liv og død på Ullevål universitetssykehus etter at han ble truffet av et av skuddene. Han lå og sov på rommet sitt da en kule gikk gjennom veggen og traff ham i går ved 08-tida. Gutten skal ha vært ved bevissthet da personalet fant ham.
Varslet PST
Politiet mener, etter det Dagbladet har grunn til å tro, at det kan ha vært et militært våpen som ble brukt. Skuddene ble avfyrt fra terrenget utenfor asylmottaket, og det skal ha vært brukt ammunisjon som likner kaliber 7.62 som er vanlig i jaktvåpen og militære våpen som AG3.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger