Ifølge Troms Folkeblad forklarte den tidligere kapellanen at han det siste året etter at saken ble kjent, er kommet til bunns i sin egen seksualitet gjennom samtaler med psykolog. I Senja tingrett torsdag slo han fast at han ikke er pedofil, og sa seg lettet over å ha kommet fram til denne erkjennelsen.
Barneporno
Det var i mars i fjor at tre familier i Torsken gikk til anmeldelse av kapellanen. Han ble arrestert og siktet for overgrep mot tre barn. Tiltalen som lyder på «seksuelle handlinger» omfatter to barn.
Statsadvokaten i Troms og Finnmark har tatt forbehold om at det vil bli lagt ned påstand om at 31-åringen skal miste retten til å virke som prest i Den norske kirke.
På prestens hjemme-PC fant etterforskerne 3.560 lagrede bildefiler med barnepornografisk materiale.
Nekter handlinger
Den 31 år gamle kapellanen ble umiddelbart sparket fra prestestillingen i Torsken. I retten torsdag erklærte han seg ikke skyldig i å ha utøvd seksuelle handlinger mot barna.
To av foreldrene skal vitne mot kapellanen. I et intervju med Troms Folkeblad før rettssaken uttrykker moren til ett av barna håp om at også presten har fått den hjelp han trenger. Hun roser hjelpeapparatet i hjemkommunen for den oppfølging familien har fått.
- Det har nok ikke vært så greit å være presten heller det siste året. Jeg håper at han har fått hjelp, sier hun.
(NTB)