(Dagbladet): Det er svært ampert i Göteborg, der omkring 500 nynazister begynte sin marsj gjennom byen, og politi med batonger har måttet gripe inn overfor både nynazister og antifa-aktivister.
Flere tusen motdemonstranter har møtt fram - og det har allerede vært tilløp til tumulter da motdemonstranter forsøkte å ta seg igjennom en politisperring.
Flere nynazister skal være anholdt, ifølge svenske medier. Politiet har brukt pepperspray og satt inn hester mot demonstrantene. Minst en politimann skal ha blitt skadd. Det skal også ha blitt brukt både en røykgranat og knallskudd, ifølge svenske medier.
Motdemonstranter, trolig tilknyttet Antifa-bevegelsen, har kastet stein mot politiet. Ifølge journalist og forfatter John Færseth, som er på stedet, roper demonstranter:
- Slutt å beskytte nazister!
Flere nordmenn
Det ble først ampert da nazistene prøvde å bryte ut av sperringene og ta en annen rute.
- Da ble det konfrontasjoner med politi med batonger. Det har vært provokasjoner fra begge sider, sier John Færseth.
Årsaken var at nynazistene forsøkte først å gå en annen rute enn de opprinnelig hadde lov til - det hindret politiet. Nynazistene ville gå forbi Bokmässan - en bokmesse som avholdes i Göteborg i dag. Det fikk de ikke lov til.
For å fortsette å lese denne artikkelen må du logge inn
Denne artikkelen er over 100 dager gammel. Hvis du vil lese den må du logge inn.
Det koster ingen ting, men hjelper oss med å gi deg en bedre brukeropplevelse.
Gå til innlogging medVi bruker aID som innloggings-tjeneste, med din aID-konto kan du enkelt logge inn på alle våre sider som krever dette.
Vi bryr oss om ditt personvern
Dagbladet er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.
Vil du vite mer om hvordan du kan endre dine innstillinger, gå til personverninnstillinger