(Dagbladet.no): Klokken 02.30 i natt fikk politiet i Lierne i Nord-Trøndelag melding om at en bjørn var skutt i en saueinnhengning.
Lensmannen i Lierne etterforsker nå om dette var nødverge, slik gjeteren som skjøt hevder.
- Gjeteren som passet sauene har fortalt at det plutselig kom to bjørner, en liten og en stor, som jaget to-tre sauer i innhengningen. Han skjøt og drepte den minste av dem, mens den største bjørnen forsvant, sier lensmann Hallgeir Buran til Dagbladet.no.
Han anslår at bjørnen som ble skutt er en tre-fire år gammel binne.
Politiet har nå snakket med gjeteren om omstendighetene rundt skytingen, og gjort funn på stedet, deriblant bjørnespor. Saueinnhengningen er i et større område med delvis dyrket mark og skog rundt.
- Det er godt mulig at dette er nødverge. Gjeteren handlet på vegne av saueieren, sier lensmann i Lierne Hallgeir Buran.
